Լրագրողի դերը տվյալառատ դարաշրջանում
Լրագրությունը, ինչպես նաև թարգմանությունը, հաշվապահությունը և ևս երեք տասնյակ մասնագիտություններ, թվային դարաշրջանում հայտնվել են ռիսկային գոտում, քանի որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ դրանք հնացող մասնագիտություններ են դառնում:
Հիմնական պատճառն այն է, որ տվյալ մասնագետների գործառույթները կարող են իրականացնել ծրագրային համակարգերը, այլ կերպ ասած` ռոբոտները:
Առաջին մասնագիտությամբ կիբերնետիկ լինելով` լիովին համամիտ եմ այս պնդման հետ: Սակայն հիմնական մասնագիտությամբ լինելով լրագրող` ինձ իրավունք եմ վերապահում չհավատալ դրան` փորձելով գործնականում ապացուցել հակառակը` առաջ քաշելով կիբերնետիկական հաշվարկներ:
Մոտ տասը տարի առաջ լրագրողական համայնքներում բուռն կերպով քննարկվում էր թերթերի մոտալուտ վախճանը: Մտահոգությունները չափազանց մեծ էին, ինչ-որ տեղ` իրատեսական և ամենակարևորը` հիմնավոր: Հատկապես համացանցի և սոցիալական ցանցերի` «Օդնոկլասնիկի» և «Ֆեյսբուքի» աշխուժացման ֆոնին, թերթերն իրենց փոքր տպաքանակով և անհրապույր տեսքով իսկապես անցած փուլ էին թվում:
Պակաս մտահոգ չէին նաև հեռուստատեսության աշխատակիցները: Նժարի մի կողմում ավանդական լրատվամիջոցներն էին` տեղեկատվական դաշտում հավերժ թվացող մենաշնորհային դիրքով, իսկ մյուս կողմում` երիտասարդ, բայց կարճ ժամանակում հզորացած «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցն էր` այն տարիների համար արդեն բազմամիլիոնանոց համայնքով: Վերջինս ամենևին չէր ստեղծվում լրատվամիջոցների հետ մրցակցելու համար, այլ զուտ հաղորդակցվելու նոր հնարավորություն և մշակույթ էր ապահովում:
«Ի սկզբանէ էր Բանն…»
Բայց դե բանը բանից անցավ:
Սոցիալական ցանցերում էջ բացելը դարձավ գայթակղիչ, վարակիչ: Մարդկանց դա դուր եկավ: Նրանք հավանեցին բովանդակություն ստեղծելն ու տարածելը: Էլ ավելի հավանեցին նոր միջավայրում քննարկումների մասնակցելը, խնդիրներ բարձրացնելը, դրանց շուրջ միավորվելն ու լուծումներ որոնելը: Եվ այդ ամենն անելու համար պարտադիր չէր ֆիզիկական տեղաշարժը:
Ինչո՞ւ եմ այս ամենը հիշեցնում: Գուցե այսօր դրանում որևէ արտառոց բան չկա, հատկապես երիտասարդ սերնդի համար: Մինչդեռ ընդամենը տասը տարի առաջ մի երկրում, ուր հեռուստաեթերն իշխանական վերնախավի վերահսկողության տակ էր, և մատուցվում էին միմիայն իշխանահաճո լուրեր, իսկ տպագիր մամուլը շարունակում էր խիստ քաղաքականացված գործունեությունը, այսպիսի այլընտրանքը դարձավ օազիս` անապատի կենտրոնում: Եվ այս նոր մեդիամիջավայրն իր հետ ստեղծեց նոր մրցակից մամուլի համար` պասիվ լսարանը դարձավ ակտիվ մեդիասպառող: Յուրաքանչյուր օգտատեր ուներ տեղեկությունը հաղորդելու նույն, որոշ դեպքերում անգամ շատ ավելի լայն հնարավորություններ, ինչ ցանկացած տեղական լրատվամիջոց: Այսինքն, լրագրության տեսանկյունից` մարդիկ սկսեցին զբաղվել նույն գործառույթներով, ինչ լրագրողները, բայց մի մեծ տարբերությամբ: Մարդիկ դա անում էին հաճույքի համար և ԱՆՎՃԱՐ:
Լուրերի հոսքերի գեներացմանը նաև միացան ռոբոտները, ինչն էլ հնարավորություն տվեց ավտոմատացնել և արագացնել նախկինում ստեղծագործական համարվող այս աշխատանքը: Օրինակ` «Բլումբերգն» իր լրատվական բաժնի աշխատակիցների մի մասին փոխարինել է արհեստական բանականությամբ ծրագրային համակարգով, որը տնտեսական թեմաներին առնչվող նորությունները գրում է շատ ավելի արագ և հետաքրքիր, քան մարդ-լրագրողը: Գուցե ևս մեկ կամ երկու տասնամյակ, և արհեստական բանականությունը կարողանա լուծել լրատվամիջոցներին վերաբերող խնդիրների մեծ մասը:
Բա էլ ինչի՞ է պետք լրատվամիջոցն ու լրագրողը:
Հենց այստեղ էլ պետք է վստահ ասել, որ լրագրությունն այսօր, քան երբևէ, ամենապահանջված մասնագիտություններից մեկն է: Եվ պահանջված է նախ և առաջ իր հիմնական գործառույթն իրականացնելու համար, այն է` հասարակությանը մատուցել հավաստի և փաստերի վրա հիմնված տեղեկություն:
Տարբերությունն այն է, որ այսօր լրագրողների առջև բացվել է անծայրածիր հնարավորություն` աշխատելու բաց տվյալների հետ, տվյալներ, որ կարիք ունեն ուսումնասիրության, դուրս բերման, տեսակավորման, մշակման, համադրման, վերլուծության և կրկին հանրայնացման: Այո, սա նույնպես կարող է անել արհեստական բանականությունը, բայց քանի դեռ այն զարգացման փուլում է, դրանով ազատ զբաղվելու հնարավորություն ունի մարդ-լրագրողը: Այսօր տվյալների վերլուծության ժամանակաշրջան է, որտեղ իր ուրույն տեղը պետք է զբաղեցնի տվյալների լրագրությունը: Այս մեգատեղեկատվական հոսքերի դարաշրջանում լրագրողներն օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ են հասարակությանը, որպեսզի հանքափորների պես դրանց միջից դուրս բերեն օգտակար նյութերը, մշակեն և փոխանցեն լսարանին:
Համացանցում գեներացվող ամենօրյա տվյալների ծավալը պատկերացնելու համար նշեմ «Գուգլ» որոնողական համակարգի օրինակը, որը մեկ օրվա ընթացքում մշակում է ավելի շատ տվյալ, քան պարունակում է ողջ համաշխարհային գրականությունը, որ ստեղծվել է նախքան համացանցի ի հայտ գալը: Անհավանական է թվում, բայց փաստ է նաև այն, որ համաշխարհային տվյալների 90 տոկոսն ստեղծվել է ընդամենը վերջին երկու տարիների ընթացքում: Տվյալների մուտքագրումը համացանց ոչ մի վայրկյան կանգ չի առնում: Հենց այս տողերը գրելու ընթացքում համաշխարհային սարդոստայնում բացվեց ևս 1000 կայք: Այսպիսով, կայքերի ընդհանուր թիվը դարձավ 1 մլրդ 958 հազար:
Ինչ վերաբերում է օգտատերերի քանակին, ապա նախորդ տարվա տվյալների համաձայն՝ աշխարհում համացանցից օգտվողների թիվը հատել է 4 մլրդ 200 մլն մարդու շեմը, ինչը աշխարհի բնակչության 55%-ն է: Հայաստանի օրինակին վերադառնալով, նշեմ, որ լրագրողներն այս ողջ գործընթացի լիարժեք մասն են կազմում, ուստի պետք է ճիշտ գնահատեն զարգացումները` համարելով դրանք նոր հնարավորություններ մասնագիտական գործունեության շրջանակներում ակտիվորեն դրսևորվելու համար: Ամեն օր Հայաստանի պետական և հասարակական տասնյակ կայքերում ավելանում են ուշադրության արժանի զանազան նոր տվյալներ, հաշվետվություններ, զեկույցներ, վիճակագրական աղյուսակներ, հրամաններ, որոշումներ և այլ տիպի փաստաթղթեր` մեծացնելով առցանց պահոցներն ու շտեմարանները:
Տվյալների լրագրությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ է զարգացնել փորձարարի հմտություններ և անդադար փորձարկումներ անելով` բացահայտել խնդիրներն ու դրանք հասարակությանը մատուցել: Այսօր համացանցում առկա են բոլոր պայմաններն այս նպատակին հետամուտ լինելու համար: Տվյալների բազաներից բացի կան նաև բազմաթիվ առցանց գործիքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս մշակված տվյալների հիման վրա պատրաստել մուլտիմեդիա պատմություններ, ինֆոգրաֆիկաներ և վիզուալ նյութեր:
Տվյալների լրագրությունը նոր որակներ է պահանջում լրագրողներից` վերլուծական միտք, մաթեմատիկական հմտություններ և լավ երևակայություն` տվյալները պատկերավոր և դյուրըմբռնելի մատուցելու համար: Տվյալների հետ համբերատար աշխատանքը հնարավորություն կտա դուրս բերել հանրությանը հետաքրքրող նոր տեղեկություններ, բացահայտել նոր խնդիրներ և նպաստել կառավարող մարմինների անարդյունավետ աշխատանքների կանխմանը` այսպիսով լրագրությունը բարձրացնելով նոր մակարդակի:

The Role of a Journalist in the Digital Age
Journalism, as well as translation, accounting and more than 30 professions found themselves in the risk zone in the digital age as they became aging professions alongside with the development of the information technology. The main reason is that the same function may be done by programs, in other words – by robots.
As cybernetic is my first profession, I completely agree with this statement. However, as journalism is my basic profession,  I may dare not to believe it trying to prove the opposite in practice putting forward some cybernetic calculations.
About 10 years ago media communities discussed the coming end of print media. Concerns were too deep – even realistic, and what’s important – grounded. In the light of internet and social network activation, e.g. Facebook, Russian Odnoklassniki, newspapers seemed to be a passed phase with few publications and unsightly look.
TV employees were not less concerned about the matter. On one hand there were traditional media with seemingly immortal position in the information field, on the other hand there was young  social network, named Facebook which became powerful during a short period of time. It had a multi-million audience for those times. Facebook was not created to compete with the media, but it provided a new opportunity for communication and culture exchange.
”In the beginning was the Word”.
And now words are flying every way.
Having a profile page in social network was tempting. People liked to create and share content. And what is more they liked to participate in the discussions in a new atmosphere, to raise issues, to unite around them and find some solutions. And for all these there was no need to move physically.
What is the reason for reminding about all this? Today maybe there is nothing special in it, especially for the young generation. But just 10 years ago in a country like Armenia, where most of TV channels were controlled or friendly with the government of the ruling elite, and only the pro-government news was being provided, and the print media continued to be highly politicized, and such an alternative way of communication became an oasis in the center of a desert. And this new media atmosphere created a new rival for the press – the passive audience became an active media consumer. Each user had the same (in some cases, even more) opportunity to share the information which any local media had. That is to say, from the point of view of journalism, people began to deal with the same functions as journalists, but with a big difference –  people did it for fun and FREE.
Robots also joined the generation of the news flows. It enabled to automate and accelerate this work, which was previously considered to be creative. E.g. Bloomberg substituted some of his employees for artificial intelligence-based software. So, in this way, financial news are written much faster and more interesting than a human-journalist does. Maybe in one or two decades an artificial intelligence can solve most of the journalist-related activities.
Then what is the need of media organizations and journalists?
Here one should obviously mention that journalism is one of the most demanded professions today than ever. And first it is required to carry out its main function – to provide the public with reliable and fact-based information.
The difference is that today there is a huge opportunity for journalists to work with open data, which need to be examined, represented, sorted, changed, combined, analyzed and re-published. Yes, artificial intelligence can also do this, but as long as it is at the stage of development, human-journalists have the opportunity to deal with it freely. Today, it is the age of data analysis, where data journalism should occupy its own place. In the age of this mega-information flows, journalists are strictly needed for the public in order to dig useful information like miners, develop and represent to the audience.
To illustrate the amount of daily data generated on the Internet, I would like to mention Google search engine which develops more data within a day than the world literature contains. The latter was created before the appearance of the Internet. It seems incredible, but it’s a fact that 90% of the world data was created only within the past two years. The data entry on the Internet does not stop at any moment. While writing these lines, 1000 more websites are being opened on the global web site. Thus, the total number of websites became 1 billion 958 thousand.
What regards the number of the users, according to the data of the last year, the number of the Internet users is more than 4 billion 200mln in the world. This is 55% of the world population. What about the example of Armenia, I should mention that  journalists fully participate in this process. So they should estimate the developments correctly and consider them new opportunities for active participation in the professional activities. Every day dozens of data, reports, statistical tables, orders, decisions and other kind of documents appear in the state and public websites which worth attention. They increase online repositories and databases.
To deal with data journalism, one should develop experiment’s skills, solve issues and represent them to the public by making continuous testing.  Today the Internet provides all the opportunities for reaching this goal. Besides the databases there are also many online tools which enable to make multimedia stories, infographics and visual content on the basis of developed data.
Data journalism requires new quality from journalists – analytical mind, math skills and good imagination to make the data figurative and easy to understand. Patient deal with data will allow to get new information, explore new issues and prevent the ineffective work of the governing bodies thus raising journalism to a new level.