Մարտին Հայաստանի տարածքում գրանցված երկրաշարժերը կրկին ակտիվացրեցին այս թեմայով քննարկումները։ Մարտի 8-ին՝ առավոտյան, Սպիտակ քաղաքից 6 կմ հեռավորության վրա տեղի ունեցած երկրաշարժի ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 6-7 բալ։ Այն զգացվել է Լոռու, Շիրակի և Տավուշի մարզերում՝ 4-6 բալ ուժգնությամբ։
Համաձայն ՀՀ ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության, դրանից հետո արձանագրվել է 45 հետցնցում, ամենաուժեղը՝ 3,2 մագնիտուդով, Սպիտակից 9 կմ հեռավորության վրա։
Իսկ օրեր անց՝ մարտի 12-ին, ցնցումներ գրանցվեցին նաև Երևանից 13 կմ հեռավորության վրա՝ 2․7 մագնիտուդով։
Այս ամսվա ցնցումները պատճառ դարձան ևս մեկ անգամ անդրադառնալու Հայաստանում և նրա շուրջ տեղի ունեցած երկրաշարժերին և հասկանալու, թե որքանով է Հայաստանը պատրաստ դիմակայել ուժեղ ցնցումների։ Դուրս բերված տվյալները հուսադրող չեն։
Հեղինակ՝ Անգելինա Ասատրյան
Անգելինա Ասատրյանը Թբիլիսում գործող ForSet ընկերության տվյալների հաղորդակցության ծրագրի կրթաթոշակառու է։

The earthquakes recorded in Armenia in March reignited discussions on the topic. In the morning of March 8, an earthquake occurred 6 km from the town of Spitak, with a magnitude of 6-7 at the epicenter. The tremors were felt in the Lori, Shirak, and Tavush regions with an intensity of 4-6.
According to Armenia’s Territorial Seismic Protection Service at the Ministry of Internal Affairs, 45 aftershocks were recorded following the initial quake, the strongest of which had a magnitude of 3.2 and was located 9 km from Spitak.
A few days later, on March 12, tremors were also recorded 13 km from Yerevan, with a magnitude of 2.7.
The earthquakes this month have once again raised the issue of seismic resilience in Armenia and around, prompting a closer look at the country’s preparedness for strong shocks. The available data is not reassuring.